cv

Utställningar/Exhibitions

2015 Kanaya Museum, Chibaprovinsen, Japan

2013 Ängelsbergs skulpturpark, Fagersta

2013 MAKE, Härnösands konsthall

2012 Tillstånd, MAKE, Sandvikens konsthall

2011 I´ll do it tomorrow, Länsmuseet Gävleborg

2010 GAPE, Gaffel Art Part Event, Gävle

2009 Kulturen i Naturen, Galleri Luckan, Älvkarleby (separat)

2008 MAKE Galleri Majoo, Gävle

2008 Open art, Örebro

2007 5×2 Norrlän,Härnösands konsthall

2007 FamiliarLife, Gävleborgs länsmuseum (separat)

2005 Bollnäs konsthall, jubileumsutställning

2004 BOX,Härke konstcentrum

2004 WO-MAN, Museum Anna Nordlander, Skellefteå.  Video och ljusinstallation.

2003 BOX, Box Kraftverk,

2003 Moviken art,  Hudiksvall,

2003 Gammelstilla Bruk, Torsåker

2002 Familjärt, Gävle Konstcentrum

2002 International stenworkshop, Kilafors och Gävle

2001 Vem ser vem, Liljevalchs vårsalong, Stockholm

2000 Vem ser vem, Netopi Gävle Konstcentrum

2000 Liv i verket,  Forsbacka bruk

1998 Som i en spegel, Galleri Vretbacka, Gävle (separat)

1998  själva verket, Forsbacka Bruk

1997 Galleri Karlslund, Örebro (separat)

1995 Galleri Näcken,Hudiksvall (separat)

1994 Familjära relationer,Bollnäs konsthall

1993 Familjära relationer, Magasin 3 Gävle

1989 Mitt japanska rum, Bildhuset, Gävle (separat)

 Offentliga verk

2011 Hatten, boken och Sländan, Minnesplats Edsbyn

2010 Urnebulosan och de blommande stenarna, Polhemsskolan Gävle

2004 Gången och enkäten, platsspecifik video till Gävle sjukhus

2002 Serum, Rum för videoprojektion,barnterapin, Hudiksvalls sjukhus

1999 Sköldpaddornas hemlighet,gjutjärn, sten och vatten, Gävle

1996 Felix och Felicia, gjuten infärgad betong, Sandviken

1996 Minnesmärke , Ovansjö kyrkogård

1995 Otto, Skottes musikteater, svetsad plåt, Gävle

1994 Hildur och Helmer, gjuten betong, Ljusdal

1992 Ny Horisont Måleri och keramisk relief, Hudiksvalls sjukhus

Videoanimationen FamiliarNews, urval:

2013 Kulturhuset Borgen, Gislaved

2012 Vetlanda museum

2010 Konstfrämjandet, Örebro län

2008 Reindeerland festival, Iceland,  Artvideoscreening i Örebro län

2007 IFCT International Fest of Cinema and Technologie, USA, Art Video Screening, Västerås, Härnösands Konsthall, Länsmuseet Gävleborg

2006 Reel Woman In Film Festival, Hollywood, USA, Rome International Filmfest, USA, Bridegfest, Vancouver, Canada ”Honorable mention”, Bridegfest, Belgrad, Serbien-Montenegro, Bridegfest, Trebinje, Bosnien-Herzegovina, Bridegfest, Katmandu, Nepal, Gestriklands filmfest, Gävle

2005, Hälsinglands museum.  Kultur Gävleborg, slottet samt länssjukhuset, Gävle., Femmina International Filmfestival, Verdal, Norway (premiär).

Projekt

2006, Moviken Art, Curator

2007- 2009 ArtStatAndersberg, social konst i bostadsområde.

1998-2001 Projektledare, Gävle Konstcentrum. Arrangemang av utställningar och workshops för konstnärer.

2002-2003  Talk to me, Konstpedagogiskt projekt med Gävle konstcentrum i Sverige, Polen och Finland

1997 Sakkunnig i Gävle kommuns bildkonstutredning

1990-1992 Bildhuset, (konst i vården) Landstinget Gävleborg

Representerad

Museum: Ystad, Gävleborg

Landsting: Gävleborg, Malmöhus, Örebro, Dalarna

Kommun: Gävle, Bollnäs, Ystad, Örebro, Haninge, Sandviken, Härnösand

Stipendier

IASPIS, Internationellt kulturutbyte 2015

Bildkonstnärsfonden/Konstnärsnämnden  2008-2009, 2003-2004, 2001, 1993

Gävle kommun, 2003, 1991

Guldventilen,IDKA Institutet för digitala konstarter 2003

Landstinget Gävleborg 1995

Utbildning

1985-1988 Gävle konstskola

Kurser för yrkesverksamma konstnärer: Screentryck, foto, bronsgjutning, plastgjutning, ljussättning av det offentliga rummet samt ett antal kurser i digital ljud och bild.

3D-gestaltning Dramatiska Institutet 4p 2004

Undervisning

2004 – 2013 Gävle konstskola  Personlig handledning, rörlig bild, workshops i olika tekniker.

2005-2010 Högskolan i Gävle, kvällskurs rita och gestalta, teckning och animation

Styrelsearbete

2013 –       Riksordförande, KRO, Konstnärernas riksorganisation

2003-2005, 2009-2011 Gaffel (Gävle ateljeförening)

2004-2005 Ledamot KRO riksstyrelse

2004-2005 Ordförande KCnord

1997-1998 Ordförande, KRO distrikt 3